تبلیغات
همه چی - فظا چیست؟
همه چی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی اله قلی
نویسندگان
 
فضا چیست؟

سفر به فضا سفر به فضا پاسخی است به کنجکاوی انسان برای شناخت زمین، ماه، سیارات، خورشید، دیگر ستارگان و کهکشان ها. فضاپیماهایی با سرنشین و بدون سرنشین به مرزهای فراتر از زمین ارسال شده اند تا اطلاعات مستند و تازه ای از کائنات برای ما به همراه آورند. بشر تاکنون موفق به دیدار حضوری ماه و زندگی طولانی مدت در ایستگاه فضایی شده است. سفر به فضا این امکان را به ما می دهد تا زمین را در بستر و موقعیت واقعی آن در هستی بنگریم.
چنین سفرهای تحقیقاتی می توانند چگونگی تشکیل خورشید، سیارات و ستاره ها و وجود حیات در جایی فراتر از دنیای ما را معلوم کنند. عصر فضا از روز 4 اکتبر سال 1957 آغاز شد. در آن روز شوروی ماهواره اسپاتنیک 1(Sputnik 1) را برای گردش در مدار زمین به فضا فرستاد. اولین فضاپیمای با سرنشین در روز 12 آپریل سال 1961 به همراه یوری گاگارین (Yuri A. Gagarin) فضانورد اهل شوروی به مدار زمین فرستاده شد. نام این فضا پیما وستوک 1 (Vostok 1) بود. فضاپیماهای بدون سرنشین که به آنها کاوشگر فضا می گویند، به طور وسیعی به اطلاعات ما درباره فضای اطرافمان، سیارات و ستارگان افزوده اند. در سال 1959 یک کاوشگر شوروی به نزدیکی ماه و کاوشگر دیگر آن به سطح ماه رسیدند. در سال 1962 کاوشگر ایالات متحده به سمت سیاره زهره فرستاده شد. در سالهای 1974 و 1976 ایالات متحده دو کاوشگر ساخت آلمان به مدار سیاره عطارد نزدیک خورشید ارسال کرد.


دو کاوشگر دیگر ایالات متحده در سال 1976 بر روی مریخ نشستند. علاوه بر سیارات، کاوشگرها برای شناخت سنگها و اجرام کوچک آسمانی نیز به فضا فرستاده می شوند. اولین سفر با سرنشین به ماه در روز 21 دسامبر 1968، زمانیکه ایالات متحده فضا پیمای آپولو 8 (Apollo 8) را ارسال کرد آغاز شد. این فضا پیما 10 بار دور ماه گردش کرد و سپس با موفقیت کامل به زمین برگشت. در تاریخ 20 جولای 1969 فضا نورد امریکایی، نیل آرمسترانگ (Neil A. Armstrong) و باز آلدرین (Buzz Aldrin) اتاقک مخصوص آپولو 11 را بر روی سطح ماه نشاندند. آرمسترانگ اولین انسانیست که بر روی ماه قدم گذاشته است. تا سال 1972 فضانوردان امریکایی 5 سفر دیگر به کره ماه با برنامه سفری آپولو به انجام رساندند.
در دهه هشتاد میلادی فضانوردان توانایی خود را برای اقامت طولانی در فضا در دو ایستگاه فضایی اسکای لب (Skylab) و سالیوت (Salyut) افزایش دادند. در سالهای 1987 و 1988 دوفضانورد از شوروی، 366 روز پیاپی را در فضا سپری کردند. در روز 12 آپریل سال 1981 ، شاتل فضایی ایالات متحده، کلمبیا، به فضا ارسال شد. اولین شاتل که بیش از یکبار قابل استفاده بود و اولین فضاپیمایی که می توانست در فرودگاه های معمولی نیز به زمین بنشیند.در روز 28 ﮊانویه 1986 سانحه ای دلخراش به وقوع پیوست. شاتل چلنجر دچار نقص فنی گردید و هر هفت سرنشین آن جان باختند. شاتل مجددا طراحی و در سال 1988 سفرهای خود را آغاز نمود. بار دیگر این سانحه در تاریخ 1 فوریه 2003 رخ داد. این بار شاتل کلمبیا هنگام ورود به جو زمین متلاشی شد و هفت سرنشین آن نیز جان باختند. هلیوس، نمونه اولیه هواپیمای بدون سرنشین با نیروی خورشیدی بر فراز هاوایی عکس از ناسا در سالهای نخست عصر فضا، موفقیت در فضا مرهون پیشرفت کشورها در عرصه های مختلف علمی، مهندسی و نظامی بود.
ایالات متحده و جماهیر شوروی دو عضو رقابتی با نام جنگ سرد بودند. در نتیجه دو عضو مذکور در زمینه توسعه برنامه های فضایی با یکدیگر به رقابت پرداختند. در دهه های 70 و 80 میلادی این نبرد فضایی دو عضو را به تلاشهای فراوان و تحقیقات شگفت آوری گماشت. این نبرد در انتهای دهه 80 یعنی زمانیکه دو کشور اهداف مستقلی را در زمینه فضا پیش گرفتند کمرنگ شد.
مسئله مورد بحث در توسعه برنامه های فضایی تعادل مناسب بین سفرهای تحقیقاتی با سرنشین و بدون سرنشین به فضا می باشد. بعضی کارشناسان کاوشگر های بدون سرنشین را ترجیح می دهند چرا که ارزان تر، امن تر، و سریعترند. آنها متوجه این نکته هستند که کاوشگرها قادر به انجام سفرهایی می باشند که برای انسان بسیار خطرآفرینند. از طرفی کاوشگرها عموما قادر به انجام عکس العمل های لازم در شرایط خاص و غیر قابل پیش بینی نیستند. امروزه اغلب طراحان و برنامه ریزان فضا، استراتژی تلفیق کاوشگرهای بدون سرنشین و سفرهای تحقیقاتی با سرنشین را ترجیح می دهند.
کاوشگرها می توانند به مناطق کشف نشده فضا یا مناطق شناسایی شده سرکشی کنند و اطلاعات معینی را جمع آوری نمایند اما در بعضی شرایط، انسان باید کاوشگر را همراهی کند تا از قدرت ابتکار، انعطاف پذیری و شهامت خود برای کشف اسرار کائنات بهره گیرد. فضا چیست؟ فضا عرصه ای تقریبا تهی است که همه اجرام جهان درون آن در حرکتند. سیارات و ستارگان در برابر گستره پهناور فضا، مانند نقاطی بسیار کوچکند. آغاز فضا هوایی کره زمین را فرا گرفته است و جو آن را تشکیل می دهد. هر چه از زمین دورتر شویم، لایه هوا نازکتر می شود. مرز مشخصی بین جو زمین و فضا وجود ندارد ولی بیشتر کارشناسان می گویند که فضا از ارتفاع 95 کیلومتری (60 مایل) زمین آغاز می شود.
فضایی که درست بالای جو زمین است به طور کامل تهی نیست. این فضا حاوی ذراتی از هوا، غبار فضایی و به طور محلی قطعاتی از فلزات یا مواد سنگی که به آنها احجار آسمانی می گویند، می باشد. انواع متفاوتی از پرتوها نیز در جریانند. تا کنون هزاران ماهواره ی مصنوعی به این منطقه از فضا ارسال شده اند. میدان مغناطیسی زمین از اتمسفر این سیاره فراتر رفته و در فضا قابل رویت است. این میدان مغناطیسی، ذرات الکتریکی موجود در فضا را جذب کرده و بدین ترتیب مناطقی از پرتوهای رادیویی به نام کمربندهای ون الن (Van Allen belts) ایجاد نموده است. منطقه ای از فضا که در آن حرکت ذرات باردار تحت کنترل میدان مغناطیسی زمین است مگنتوسفر (magnetosphere) نامیده می شود.
این منطقه شبیه به قطره اشکی است که نقطه شروع آن نزدیک خورشید و به سمت زمین گسترده می شود. میدان مغناطیسی زمین فراتر از این منطقه مغلوب میدان مغناطیسی خورشید می گردد. اما وضع در مورد نیروی گرانش زمین کمی فرق دارد به این صورت که این نیرو تا فواصلی نظیر 6/1 میلیون کیلومتر(1 میلیون مایل) همچنان تاثیر گذار است و میتواند ماهواره ها را در مدار خود نگه دارد. فضای بین سیاره ها، فضای میان سیاره ای نامیده می شود. گرانش خورشید حرکت سیارات را در این منطقه کنترل می کند و منجر به گردش سیارات به دور خورشید می شود. فواصل زیاد عموما سیارات را دور از یکدیگر در فضای میان سیاره ای نگه می دارد. برای مثال زمین با فاصله 150 میلیون کیلومتر(93 میلیون مایل) از خورشید در مدار خود در گردش است. فاصله سیاره زهره از خورشید 110 میلیون کیلومتر(68 میلیون مایل) است.
زهره سیاره ایست که در هنگامیکه درست بین زمین و خورشید قرار می گیرد کمترین فاصله با زمین یعنی 40 میلیون کیلومتر(25 میلیون مایل) را دارد. در چنین شرایطی فاصله زهره از زمین 100 برابر فاصله ماه از زمین است. فضای بین ستارگان، فضای میان ستاره ای نامیده می شود. فواصل در این منطقه بسیار زیاد است به طوری که دانشمندان از واحد های کیلومتر و مایل استفاده نمی کنند. دانشمندان برای اندازه گیری فواصل در مقیاس میان ستاره ای از واحد سال نوری استفاده می کنند. یک سال نوری برابر است با 46/9 تریلیون کیلومتر(88/5 تریلیون مایل). این مقدار فاصله ایست که نور باسرعت خود یعنی 792/299 کیلومتر (282/186 مایل) در ثانیه به مدت یک سال طی می کند. گازهای متفاوت، لایه هایی از ابرهای بسیار سرد غبار و تعداد کمی ستاره های دنباله داری که میان ستارگان، سرگردانند همینطور اجرامی که هنوز به درستی کشف و شناسایی نشده اند، در فضای بین ستاره ای وجود دارند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
علی اله قلی
سه شنبه 14 خرداد 1392
یکشنبه 17 شهریور 1398 06:58 ق.ظ
Wonderful work! This is the type of info that are supposed
to be shared around the internet. Shame on Google for no longer positioning this publish upper!
Come on over and consult with my site . Thanks =)
پنجشنبه 14 شهریور 1398 03:08 ق.ظ
Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to
look it over. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my
followers! Fantastic blog and terrific style and design.
چهارشنبه 13 شهریور 1398 02:26 ب.ظ
Terrific article! That is the type of info that should be shared across the web.
Shame on Google for now not positioning this submit higher!
Come on over and seek advice from my website . Thanks =)
چهارشنبه 30 مرداد 1398 07:24 ب.ظ
thanks a lot this site is formal plus simple
چهارشنبه 9 مرداد 1398 12:55 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.

They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face,
hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. They're well-built, with incredible arms along with a chest that shines for this sweater.
We're standing right in front of each other discussing our lives, what we'd like into the future, what we're in search of on another person. He starts telling
me that they have been rejected loads of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only
say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for a reason right.

But let me know, can you reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you at this time?' he was quoted saying as I get closer to him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, do it.' I reply.

‘I enjoy the method that you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my hindfoot as part of his leg, massaging it slowly. ‘What do you wish in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone to know what we want. Someone that won't say yes even though I said yes. Someone who's unafraid of attempting new stuff,' he says. ‘I'm never afraid of trying something totally new, especially in regards to making interesting things in the bedroom ', I intimate ‘And I enjoy ladies who are direct, who cut in the chase, like you may did. To generally be
honest, it really is a huge turn on.
سه شنبه 8 مرداد 1398 10:41 ب.ظ

This is nicely expressed. .
Canadian Pharmacy USA canada online pharmacies buy viagrow prescriptions from canada without canadian pharmacy king canada medication cost canadian pharmacies without an rx safe canadian online pharmacies online drug store cialis canadian pharmacy
دوشنبه 31 تیر 1398 07:40 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find
in a few minutes a villa for rental by city, a number of rooms lofts and villas.
Be impressed by the wonderful pictures and data that
they have to make available you. The site is
a center for everybody the ads within the field, bachelorette party?
Spend playtime with an associate who leaves Israel?

Regardless of the reason you should rent a villa for a future event or simply a gaggle recreation suited to any age.
The website is also the biggest market of rooms because of the
hour, which is another subject, for lovers who are searhing for an opulent room equipped for discreet entertainment using a spouse or
lover. Regardless of the you are looking for, the 0LOFT website is really a seek out you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North
South and Gush Dan.
جمعه 28 تیر 1398 05:09 ق.ظ
many thanks a whole lot this website is elegant plus informal
یکشنبه 23 تیر 1398 10:16 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find during first minutes a villa for rental
by city, various rooms lofts and villas. Be impressed by the images and information that the site has to
provide you. The site is a center for every person the ads while in the field, bachelorette party?

Play with somebody who leaves Israel? No matter what the
explanation you need to rent a villa for the two event or
merely a bunch recreation ideal for any age. The site is also the biggest market of rooms by way of the hour,
which is already another subject, for lovers who are trying
to find a deluxe room equipped for discreet entertainment by using
a spouse or lover. It doesn't matter what you are looking at, the 0LOFT website constitutes a seek out
you to identify rentals for loft villas and rooms throughout
Israel, North South and Gush Dan.
شنبه 22 تیر 1398 01:02 ب.ظ
"We will need to build to a different one crescendo, cheri," he said.
"And then we may have an ending which is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled up with
lust, along with the soft skin of his hard cock against my sex was having
its intended effect. I had been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the actual top of his cock push agonizingly at the doorway of
my pussy, and Needed him to thrust into me hard. Instead he pulled back and slid his hardness back as much
as my clit.

I had been aching to get him inside, and I possibly could tell that his ought to push that wonderful
hard cock inside me was growing. His moans grew to match mine, and I knew
the sensation of my wet pussy lips for the head of his cock was
getting too much for both of us.

"Enable the finale begin," he stated, and hubby slid the end of his cock
inside me.

Both of us gasped as they held his cock there for any moment.

I contracted my pussy to drag him further inside, anf the
husband threw his return within the sensation. Inch by excruciating inch he
pushed his cock inside me, with each time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful because it filled me, but Needed everything inside me.
I rolled to the side and rested my leg against his shoulder, and hubby plunged his cock right in.
یکشنبه 9 تیر 1398 08:45 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.

They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel
eyes and the most wonderful lips I've seen. He could be nice,
with incredible arms plus a chest that shines with
this sweater. We're standing in the front of each other referring to people, what we wish for
the future, what we're in search of on another person. He starts telling me that he's been rejected lots of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles at me,
biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for
a good reason right. But tell me, utilize reject me, can you Ana?'
He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you today?' he was quoted saying as I buy better him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my rearfoot within his leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you want ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone you never know what you want. Someone who won't say yes even if I said yes. Someone who's unafraid when you try new things,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt something totally new, especially in terms of making new stuff in bed ', I intimate ‘And I enjoy women that are direct, who cut from the chase, like you only did. To get
honest, that's a huge turn on.
یکشنبه 9 تیر 1398 08:39 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find in a
few minutes a villa to book by city, a number of rooms lofts and villas.
Be in awe of the photos and information that they have to make available you.
The site is a center for everyone the ads in the
یکشنبه 9 تیر 1398 07:26 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He's well developed,
with incredible arms as well as a chest that is unique within this sweater.
We're standing right in front of one another dealing with our lives, what we want into the future,
what we're seeking on another person. He starts telling me that he's got been rejected a great deal
of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you
', I say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for good reason right.

But identify, utilize reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you today?' he explained as I receive more detailed him and kiss him.

‘The next time don't ask, function it.' I reply.

‘I prefer how we think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my heel bone in his leg, massaging it slowly. ‘What can you wish girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone to know what they want. Somebody that won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid when you attempt something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt something totally new, especially on the subject of making interesting things in the sack ', I intimate ‘And I enjoy girls that are direct, who cut through the chase, like you simply did. Being
honest, that's a huge turn on.
یکشنبه 9 تیر 1398 01:45 ب.ظ
Sexy2call Quick search and get the newest results Get a massage escort girl, discrete
apartment or any perfect and indulgent recreation. Seeking escort girls?
Discrete apartments? Create a quick search by region, the most important portal in Israel for discreet apartments
and escort girls, a range of youth ads that provide you with service and guidance you didn't know,
browse by city to get the dream girl for the following indulgence, business meeting?
Ads tend not to include and or provide and or encourage and
or imply the provision of sexual services. The ads are
governed by all the binding laws in the State
of Israel.
دوشنبه 3 تیر 1398 07:50 ق.ظ

Kudos! A good amount of advice.

how to purchase cialis on line link for you cialis price cialis 5 mg effetti collateral cialis generisches kanada cialis 5mg billiger generic cialis pill online cialis taglich cialis 5 effetti collaterali buy cialis online cheapest buy brand cialis cheap
یکشنبه 2 تیر 1398 03:34 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region,
find in a few minutes a villa to book by city,
various
یکشنبه 2 تیر 1398 01:19 ق.ظ

You made your point!
cialis generisches kanada order generic cialis online best generic drugs cialis cialis savings card cheap cialis buy brand cialis cheap generic cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis e hiv cialis generico
شنبه 1 تیر 1398 08:18 ق.ظ

Wonderful information. Thanks a lot!
cialis professional from usa walgreens price for cialis cialis with 2 days delivery cialis rezeptfrei sterreich price cialis best cialis online napol cialis 20 mg cut in half cialis sans ordonnance cialis generico in farmacia cialis vs viagra
جمعه 31 خرداد 1398 04:00 ب.ظ

Many thanks. An abundance of stuff!

weblink price cialis buy cialis cialis 5 mg cialis side effects brand cialis nl cialis generico cialis in sconto callus cialis dosage recommendations cialis generika
جمعه 31 خرداد 1398 12:44 ب.ظ
We're a group oof volunteers and starting a brand new scheme in our
community. Your webb site offered us with useful
information to work on. You've done ann impressive activity
annd our entire neiighborhood will likely be tankful too you.
جمعه 31 خرداد 1398 10:23 ق.ظ
I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him
as nobody els know such detailed about mmy problem.
You're incredible! Thanks!
جمعه 31 خرداد 1398 12:22 ق.ظ

Many thanks, Lots of data.

buy cialis online cialis cost try it no rx cialis cialis 100 mg 30 tablet dosagem ideal cialis buying cialis on internet cialis 5 mg funziona cialis online deutschland recommended site cialis kanada cialis farmacias guadalajara
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:49 ق.ظ

Amazing many of terrific material!
cialis 30 day trial coupon click here take cialis generic low dose cialis prescription doctor cialis cialis 20 mg cut in half 200 cialis coupon estudios de cialis genricos cialis from canada brand cialis generic acquistare cialis internet
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:14 ب.ظ

You've made your position quite nicely!.
look here cialis order on line preis cialis 20mg schweiz buy cialis cialis canadian drugs cialis prices cialis diario compra try it no rx cialis how much does a cialis cost cialis generic we like it cialis price
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:57 ق.ظ
"We have to build to a new crescendo, cheri," he said.
"Therefore we should have an ending that will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, and the
soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I had been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt your head of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and I want to him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back approximately my clit.


I'd been aching to have him inside, and I can tell that his need to
push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to fit mine, and I knew the feeling of my wet pussy lips
about the head of his cock was getting a lot for both of us.


"Allow finale begin," he stated, and the man slid the end of his cock inside me.


We both gasped because held his cock there for just a moment.
I contracted my pussy to him further inside, and that he threw his return on the sensation. Inch by excruciating
inch he pushed his cock inside me, and each time I squeezed
my pussy around him. His cock felt wonderful mainly because it filled me, but
Needed it all inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder,
and the man plunged his cock up in.
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:59 ب.ظ

Lovely content. Cheers!
cialis online purchasing cialis on the internet cialis lilly tadalafi cialis prezzo di mercato generic low dose cialis cialis manufacturer coupon cialis canadian drugs cialis prezzo di mercato prescription doctor cialis cialis prices
دوشنبه 27 خرداد 1398 07:48 ق.ظ

Whoa all kinds of terrific facts.
fast cialis online comprar cialis 10 espa241a cialis efficacit safe dosage for cialis cialis therapie buy cialis online nz how does cialis work india cialis 100mg cost cialis in sconto cialis generico milano
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:30 ب.ظ

Thanks a lot. An abundance of knowledge!

cialis generico online cialis arginine interactio cialis australian price buy name brand cialis on line cialis alternative look here cialis order on line cialis 100 mg 30 tablet where do you buy cialis how much does a cialis cost cialis en mexico precio
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:50 ق.ظ

Kudos. I enjoy this.
cialis preise schweiz click now buy cialis brand how to purchase cialis on line buying cialis overnight pastillas cialis y alcoho cialis prices cialis dosage recommendations discount cialis cialis italia gratis cuanto cuesta cialis yaho
شنبه 25 خرداد 1398 08:31 ب.ظ
appreciate it a whole lot this site is usually official plus informal
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی